Dodijeljena književna nagrada "Mladi Krleža", 29.12.2020.
Natječaj je raspisan (21. svibnja, na Svjetski dan kulturne raznolikosti) za neobjavljene rukopise mladih autora iz Varaždinske županije (do 35 godina) koji literarno (umjetničko-kreativnim diskursom) progovaraju o suvremenosti, stvaralački i tematski analiziraju aktualnost u najširem smislu tog pojma (kulturno, društveno, ekološki, civilizacijski...).U izbor su ulazila djela: prozna (romani, novele, priče, polemike, eseji), pjesnička, dramska, knjige fotografija/grafika/stripova (uz uvjet naracije vizualnim sadržajem). Knjige su mogle biti pisane na standardnom hrvatskom jeziku, kao i na hrvatskom kajkavskom jeziku.
Napominjemo da je ovo uopće prvi javno raspisan natječaj za mlade varaždinske pisce, time i prvi ozbiljan pokušaj revitalizacije varaždinske (i okolice) književne scene.
U selekcijskom odabiru (žiri: Predrag Daraboš, Petrana Sabolek, Robertino Bartolec) za nagradu konstatirano je 12 rukopisa (od kojih dva "vizualna rukopisa"). Najbolji rukopis nagradit će se tiskanjem knjige (no i ostali vrijedni rukopisi svakako će biti profilirani i dobiti maksimalni javni odjek književnim manifestacijama Književnog salona Korzo).
Organizatori također posebno ističu kako je propozicijsko geslo natječaja (djela koja progovaraju o suvremenosti, stvaralački i tematski analiziraju aktualnost u najširem smislu tog pojma) i više nego aktualno (obzirom na krizna/pandemijska vremena) jer za takvu književnost danas je iznimna potreba budući da takvo stvaralaštvo definira tko smo, utvrđuje temeljne karakteristike vremena i doba. Naime, književnost kao ogledalo svijeta u kojem jesmo bavi se pisanjem kao disanjem, suštinskom egzistencijalnom potrebom, zadržavajući estetske funkcije i vrijednosti koje "krize" ne mogu ugroziti – noseći u sebi (krležijansku!) umjetničku i humanističku poruku, stoga, s nestrpljenjem očekujemo otvaranje narednog natječaja Mladi Krleža, korak dalje u adekvatnom razvoju književnosti i umjetnosti Varaždina...
Tri rukopisa izdvojena su posebno vrijednima.
Posebno je značajno da je tim rukopisima zastupljena Županija, jer rukopisi su iz Sračinca, Ivanca i Varaždina
Pohvalnica Teodori Hublin, Sračinec za prozni rukopis "Superprijatelji";
Vrlo moderna, neki će reći trendovska, i razigrana priča koja koristi narativ super-heroja, čime se pop-kulturnim tekovinama ova mlada autorica, petnaest godina, najavljuje spisateljicom sposobnom suvremenim varijacijama progovarati o aktualnim preokupacijama mladih ljudi. Radi se o maštovitom, optimističnom tekstu koji na zavodljiv način čitatelja uvlači u fabulu, što je zapravo vrlina i odlika kvalitetnog pisca.
Pohvalnica Ivanu Goranu Žunaru, Ivanec, za pjesnički rukopis "Zrenje";
Kao što i potencijalno sam naslov zbirke "Zrenje" tvrdi, ovdje je posve umjetnički zrelo pjesničko pismo i stvaranje. Preokupacije egzistencijalističkim temama, alijenacijom, intelektualističkom sumnjom u humanizam 21. stoljeća; autor se pokazuje formiranom pjesničkom osobnošću. Premda izraz poprima i melankolične tonove, autor nenametljivo zna potaknuti gordost i ponos pred svim životnim preprekama.
Pohvalnica pobjedničkom pjesničkom rukopisu Kristine Slunjski "Anatomija ljudskosti", Varaždin – rukopis će biti nagrađen tiskanjem knjige;
Pobjednički rukopis počinje stihovima "U svakog pjesnika, postoji ona jedna pjesma, neponovljiva i svježa, iznikla iz skrivene svijesti, i preplavi te svjetlošću aurore borealis..." Uistinu, artističkom anatomskom analizom Kristina Slunjski baca svjetlost na gotovo svaki aspekt ljudskih tipologija i ugođaja, pjesničkim refleksijama uspješno oblikuje, gradira sadržaj suptilnih, finih zapažanja o životu i svijetu, intimi i društvu. "Anatomija ljudskosti" rezultat je iznimnog talenta, djelo koje pjesničkom vještinom podcrtava i jako osvjetljava ono što je esencija u krajobrazu viđenog i doživljenog svakog od nas.
No comments:
Post a Comment